III zakon

Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, nazywanego III zakonem lub tercjarzami sięga historią roku 1221 i działalności św. Franciszka. W naszej parafii wspólnota istnieje od 6 czerwca 1887 roku.

Obraz św. Franciszka z naszego kościoła Franciszkanie świeccy stawiają sobie za cel dążenie do doskonałości chrześcijańskiej na wzór św. Franciszka, żyjąc w świecie. Oprócz pielęgnowania ducha modlitwy i życia sakramentalnego uczestniczą w rekolekcjach, dniach skupienia, pielgrzymkach i innych formach doskonalenia duchowego. Są otwarci na wszystkich. Każdy katolik – kobieta i mężczyzna, niezależnie od stanu społecznego może w ich wspólnocie być przyjęty i znaleźć swoje własne miejsce.

Szczególny nacisk Reguła kładzie na apostolat: przykładu, słowa, pełnienie dzieł miłosierdzia, oraz budowanie świata bardziej braterskiego i ewangelicznego. Tak jak św. Franciszek, jego świeccy naśladowcy żyją zgodnie z Regułą w łączności z Kościołem w posłuszeństwie Ojcu Świętemu i całej hierarchii kościelnej.

Spotkania III Zakonu przy naszej parafii odbywają się w każdą III niedzielę miesiąca po Mszy Świętej o godz. 9.00.