Stowarzyszenie

Stowarzyszenie „Ratujmy Kościół na Górce” nie tylko wspomagało przygotowanie prac remontowych w świątyni, ale zajmuje się także promocją tego miejsca i działaniami na rzecz upamiętnienia historii parafii prowadząc działalność wydawniczą, kulturalną i edukacyjną.

Od swojego powstania w 2009 roku Stowarzyszenie m.in.:

• Wydało album „Dobry Pasterz”, poświęconego Biskupowi Sosnowieckiemu śp. księdzu Adamowi Śmigielskiemu.
  •  Przyjęto propozycję Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego „Moje miasto”, odnośnie współorganizacji II Międzynarodowego Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych w Będzinie, które odbyło się w dniach 8-10 października 2009 roku; W ramach uroczystości zaprezentowano spektakl autorstwa p. Bogumiły Wawer „Plebani Będzina” oraz film zrealizowany przez ks. Pawła Rozpiątkowskiego przedstawiający historię kościoła Świętej Trójcy.
  • Podjęto inicjatywę ogłoszenia roku 2010 Rokiem Kazimierzowskim w Będzinie, pragnąc w ten sposób uhonorować ostatniego króla z dynastii Piastów, budowniczego pierwszego murowanego kościoła i zamku w Będzinie i przybliżyć jego osobę lokalnej społeczności – w związku z przypadającą 700-tną rocznica jego urodzin. W ramach obchodów Roku Kazimierzowskiego w 2010 roku:
  1. Na uroczystości inauguracyjnej obchody otwarto wystawę poświęconą ratowaniu kościoła Św. Trójcy; wydano również kolorowe foldery opracowane przez ks. Pawła Rozpiątkowskiego promujące ideę ratowania kościoła.
  2. 29 kwietnia – w dniu poprzedzającym 700-tną rocznicę urodzin króla – w kościele Św. Trójcy odprawiona została msza święta w obrządku trydenckim, w czasie której odsłonięto witraż z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego.
  3. Przeprowadzono konkursy w szkołach podstawowych i gimnazjalnych
  4. U podnóża murów kościoła odsłonięto obelisk (projektu arch. Gabriela Korbutta) upamiętniający 700-stną rocznicę urodzin króla i obchody Roku Kazimierzowskiego.
  5. Przygotowano imprezę kończącą i podsumowującą Rok Kazimierzowski, która odbyła się w Teatrze Dzieci Zagłębia 10 grudnia 2011 roku. W ramach przygotowania uroczystości na zlecenie Zarządu Stowarzyszenia wykonane zostały medaliony pamiątkowe – projektu artysty plastyka p. Iwony Wilk –wręczone sponsorom naszych działań i sympatykom Stowarzyszenia,wydano w formie zestawu pocztówek prace nagrodzone w konkursie grafiki komputerowej wraz z kartą informacyjną o działalności Stowarzyszenia, które zostały wręczone wszystkim uczestnikom grudniowej imprezy.
  • Staraniem Zarządu Stowarzyszenia oraz jego członków wydano książkę napisaną przez p. Annę Malinowską „Druga strona lustra”.
  • wspomaganie wydawanie co roku kalendarza parafialnego dla wiernych przygotowanego przez Jarosława Ciszka
  • Staraniem Zarządu Stowarzyszenia oraz jego członków wydano książkę o życiu i posłudze duszpasterskiej ks. prałata Mieczysława Zawadzkiego, autorstwa ks. prof. Mariana Dudy. Można ją przeczytać w formacie .pdf klikając TUTAJ

Członkowie Zarządu czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z pozyskaniem przez Parafię środków finansowych na remont kościoła i jego upiększanie.

Stowarzyszenie