TRIDUUM PASCHALNE

T

riduum Paschalne to najważniejszy moment roku liturgicznego, w czasie którego będziemy przeżywali wydarzenia zbawcze Jezusa Chrystusa związane z Ostatnią Wieczerzą, Męką Pańską i Zmartwychwstaniem. Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu i uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia. Liturgię Triduum Paschalnego będziemy odprawiać o godz. 18.00.

* Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej. biorą udział dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej. Nabożeństwo zakończy procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej Ciemnicą, która symbolizuje modlitwę Zbawiciela w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do godz. 22.00, a w Wielką Sobotę do godz. 21.00. Wznowienie dnia następnego o godz. 8.00.

* Wielki Piątek – w tym dniu nie sprawuje się Mszy Świętej. Gromadzimy się natomiast na liturgii Męki Pańskiej poprzedzonej Drogą Krzyżową o godz. 17.30. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Zachęcamy do przyjścia do kościoła w ciągu dnia na prywatną adorację, a wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu według następującego porządku:

- Żywy Różaniec i ministranci według wyznaczonych godzin

- godz. 9.00 – III Zakon

- godz. 12.00 – zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnej modlitwy

- godz. 15.00 – w godzinie śmierci Pana Jezusa odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego

- „Noc Konfesjonałów” z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę odbędzie się w naszym dekanacie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

* Wielka Sobota – Wigilia Paschalna rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy świece.

* Święcenie pokarmów od godz. 10.00 – 16.00. Przy święceniu pokarmów będą zbierane ofiary na tacę z przeznaczeniem na wybudowanie witraża z wizerunkiem św. Rity z Cascia.

* Rezurekcja w Wielką Niedzielę o godz. 6.00 – Zapraszamy asystę procesyjną.