Obraz św. Izydora

P

oświęcony 24 października – po konserwacji – obraz św. Izydora Oracza został namalowany dla naszej parafii pod koniec XIX w. Powstał na zamówienie ówczesnego proboszcza ks. Leopolda Dobrzańskiego u warszawskiego artysty malarza Leona Biedrońskiego.  Przedstawia św. Izydora w czasie orki w polu. W głębi widać kobietę pasącą owce. (Prawdopodobnie to jego żona bł. Maria Toribia). W górze w obłoku – widoczna postać Matki Bożej z Dzieciątkiem. Posiadamy drugi obraz ze św. Izydorem, który znajduje się w pomieszczeniu dawnej biblioteki oraz jego relikwie.  Dwa obrazy i relikwie świadczą o tym, że kult św. Izydora był kiedyś w Będzinie żywy, zapewne z uwagi na to, że mieszkańcy żyli z rolnictwa i ogrodnictwa. (Św. Izydor Oracz jest patronem rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami).

W tym roku obraz został poddany pracom restauratorskim i konserwatorskim. Prace te zostały wykonane z dofinansowaniem w wysokości 10 tys. złotych przez Starostwo Powiatowe w Będzinie oraz z ofiar składanych przez parafian na prace konserwatorskie. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego dzieła składamy serdeczne Bóg zapłać.